Relacja ze spotkania oraz treningu ze Sławomirem Kuczko

8 maja 2016 r. Uczniowski Klub Pływacki WODNIK przy wsparciu finansowym Fundacji ANWIL dla Włocławka zorganizował spotkanie oraz trening ze Sławomirem Kuczko – uczestnikiem mistrzostw Europy i świata, zarówno na długim, jak i krótkim basenie, którego największym sukcesem jest złoty medal na 200 m stylem klasycznym podczas mistrzostw Europy w Budapeszcie w 2006 r.

Na spotkaniu gościliśmy Prezes Fundacji ANWIL dla Włocławka panią Małgorzatę Kosińską oraz dzieci i młodzież z naszego miasta wraz z rodzicami, którzy mieli możliwość zadawania pytań i dyskusji z panem Sławomirem.

Oprócz zagadnień stricte pływackich, nasi goście mogli przenieść się dzięki relacjom Mistrza w różne zakątki świata do Włoch, Chin, Austrii, Hiszpanii, na Węgry itp., które miał możliwość zwiedzić podczas wyjazdów pływackich,  poznać zasady obowiązujące w innych krajach podczas zawodów związane także z kulturą zachowania na basenie np. w Japonii.

Ta „pływacka” podróż stała się wyjściem do dyskusji  o rywalizacji, zasadach fair play, współzawodnictwie, a co się z tym wiąże zasadami sportowego trybu życia zarówno na poziomie codziennego bytowania począwszy od spania i diety, przebiegu dnia, aż po wskazówki dotyczące samego uprawiania pływania związane z prawidłową rozgrzewką, treningiem i współpracą z trenerem.

Padły pytania co do zdrowego odżywiania. W tej kwestii pan Kuczko miał radę, aby właśnie zdrowo podejść do tematu, wszystko bowiem jest dla ludzi o czym świadczy wielkie „M” na końcu namiotu – stołówki, w wiosce olimpijskiej. Bywa tam większość zawodników z tą różnicą, że najlepsi przychodzą na końcu – odpuszczają sobie chwilowo dietę, ale dopiero po wygranej.

Nie zabrakło pytań o życie osobiste pana Sławomira zwłaszcza z okresu, gdy był, tak jak nasza młodzież, jeszcze uczniem, o jego pierwsze, ale również najważniejsze medale, o sposoby radzenia sobie ze stresem przed startem, ale również podczas wyjazdów,  także o młodzieńcze miłości i ulubioną muzykę.

Pan Sławomir Kuczko podkreślił rolę trenerów nie tylko w sprawach merytorycznych związanych z dyscypliną pływania, lecz również mówił o wsparciu, jakiego powinni udzielać swoim podopiecznym, dla których to oni są wzorem i mistrzami do naśladowania, a także od drugiej strony, iż trenerów trzeba słuchać, gdyż to oni są przewodnikami po świecie, który młodzież dopiero poznaje.

Na treningu zaś zaprezentował ćwiczenia pod kątem nauki i szlifowania stylu klasycznego, w którym osiągnął mistrzostwo. Zdradził parę sekretów, jak „gubić sekundy” podczas startów na zawodach, jak trzeba ćwiczyć, aby dobrze opanować technikę pływania tym stylem.

Dzięki niejednokrotnie humorystycznemu podejściu do tematu oraz doskonałemu kontaktowi z dziećmi i młodzieżą spotkanie i trening przebiegły w miłej atmosferze.

« z 7 »